Yazıcılardaki Atık Mürekkeple Başetmek

Yazıcılardaki Atık Mürekkeple Başetmek

 

Bu kadar mürekkep nereye gidiyor dersiniz?

 

Yazıcılardaki Atık Mürekkeple Başetmek

Kullandığınız mürekkebin azımsanmayacak bir kısmının israf olduğunu belki biliyorsunuzdur. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar kendi içlerinde yaptıkları rutin bakımlarda bir miktar mürekkebi vakumlayarak dışarı atarlar ve böylece püskürtme kafalarını temizlerler. Bu işlem hem püskürtme kafasındaki mikro delikleri (nozzle) açık tutar hem de yüzeyde karışmış olan renkleri normale döndürür. Yazıcı her kapatılıp açıldığında, belli bir çıktı sayısına her ulaşıldığında ve kafa temizleme işlemi her yapıldığında bu işlem tekrarlanır.

Bakım ve temizleme işlemleri sonucu atılan mürekkep sınırlı bir kapasitesi olan emici süngerler tarafından biriktirilir. Biriken mürekkep yazıcı tarafından direkt olarak algılanmasa da tahmini bir ölçüm yapan sayaç yazılımsal olarak sizi uyarır. (Waste Ink Pad - Atık Mürekkep Haznesi Dolu) Bu safhada çoğu zaman süngerler 0 dolu olmadığından dijital sayaç resetlenebilir. Fakat yazıcı ikinci defa "atık mürekkep haznesi dolu" uyarısı verdiğinde artık gerçekten de süngeri değiştirme vakti gelmiş demektir. Artık sadece sayacı sıfırlamak yeterli olmayacaktır, sünger değiştirilmezse yazıcının içine mürekkep akma riski doğacaktır.

Yazıcınız "atık mürekkep haznesi doldu" uyarısı verdiğinde yapılması gerekenleri özetlersek:

» İlk uyarı ise atık mürekkep süngeri değiştirilmek zorunda değildir. Sadece sayacı resetlemek yeterlidir. Bunun için resetleme yazılımlarını veya resetleme anahtarlarını kullanabilirsiniz. Resetleyicileri şu linkte görebilirsiniz: Resetleyiciler

» İkinci uyarıdan itibaren atık mürekkep süngerini değiştirmeli ya da atık mürekkep hortumunu yazıcınızın dışına çıkarıp bir kaba akıtmalısınız. Aşağıdaki görsellerde bu işin kısa anlatımını bulabilirsiniz.

Not: Bazı üst seviye yazıcılarda atık mürekkep süngeri yerine kompakt atık mürekkep tankları bulunur. Bu tanklar birer kartuş gibi kolayca değiştirilebilir ve bazılarının çipleri de resetlenebilir. Bu tür tanklara örnek olarak şu linke göz atabilirsiniz: Atık Mürekkep Tankı

 

ATIK MÜREKKEBİ YAZICININ DIŞINA VERMEK

1) Yazıcınızın modeline göre atık mürekkep kapağını bulup açın.

 

 

2) Süngerlere giden hortumu çekip ucuna ek yaparak dışarı alın.

 

 

3) Atık mürekkebin geldiği hortumu plastik bir kaba ya da şişeye geçirin.