Mürekkep Kalite Testleri

Mürekkep Kalite Testleri

 

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılarla Test

 

Mürekkep Kalite Testleri

 

 

» Ülkemizde satışa sunulan birçok muadil mürekkep 5-6 gün kullanılmadan bekleyen yazıcının kartuşunda ya da püskürtme kafasında katı tortu oluşturma eğilimindedir. Tıkanmanın ana sebebini oluşturan bu tortu birkaç dolum sonrasında geri dönüşü olmayan kalite problemlerine yol açabilmektedir. Bu tortu çoğu zaman açılan mürekkep şişesinin kapağında da kendini göstermektedir. 1ml olarak dökülüp kurumaya bırakılan bir mürekkep eğer yazıcıya zararlı ise 1-7 gün içerisinde tanecikleşmeye ya da tabakalaşmaya başlar. Ayrıca kuruma evresinde hem etrafa yayılır hem de kütle kaybeder. Çünkü bu tür mürekkeplerin formülasyonu buharlaşmaya dirençli değildir. Cescesor ise 2 ayı bulan bekleme sürelerinde dahi kesinlikle katılaşmaz.

» Renkleri düzgün veren bir mürekkep için bu değerleri koruyabilmek de önemlidir. Genellikle solmaya karşı direnci en zayıf olan mavi(cyan) renk fotoğrafın dayanım süresi konusunda belirleyici etki oluşturur. Cyan rengin güç kaybetmesiyle birlikte fotoğraflar kızıllaşmaya başlar. [Cescesor ECO] serisi mürekkepler bu konuda pazardaki birçok mürekkepten üstün olsa da en yüksek dayanım için [Cescesor UV] ya da [Cescesor WF] serisi mürekkepleri kullanabilirsiniz.
» Yazıcı mürekkebi üretimindeki en büyük zorluklardan biri gri renk tonlarının doğruluğunu yakalayabilmektir. Bu konuda OEM üreticiler dahi bazen olması gereken tonları yakalayamaz. 3 temel rengin (C/M/Y) belli oranlarda karışmasıyla oluşan gri renkteki sapma farklı fotoğrafların farklı alanlarında daha net ortaya çıkabilir.
» Zamana karşı dayanım ve renk tonlarının doğruluğu söz konusu olduğunda kullanılan fotoğraf kağıdının kalitesi de büyük etkendir. Kalitesiz fotoğraf kağıtlarındaki baskılarda OEM mürekkep kullanılsa dahi solma ya da renk sapması olabilir. Bu konuda kıyaslama ve test yapmak için bizden fotoğraf kağıdı numunesi talep edebilirsiniz.