İyi Fotoğraf Çıktısı Alabilmek

İyi Fotoğraf Çıktısı Alabilmek

Beğeneceğiniz fotoğraflar için dikkat etmeniz gerekenler

 

İyi Fotoğraf Çıktısı Alabilmek

Eğer evde kendi fotoğraflarınızı mürekkep püskürtmeli yazıcınızla bastırırken istediğiniz sonuçları alamıyorsanız belki de çok kolayca düzeltilebilecek basit hatalar yapıyor olabilirsiniz. Günümüzün mürekkep püskürtmeli yazıcılarının neredeyse tümü stüdyo kalitesinde çıktı verebiliyorken bu imkândan faydalanmak için bazı detaylara da dikkat etmek yararınıza olacaktır. Aşağıda iyi bir fotoğraf çıktısı için gerekli olan kriterleri tek tek sıraladık. Göz gezdirmenizi öneriyoruz.

 

1) Monitörünüzü Kalibre Edin

Ekranda gördüğünüz fotoğrafı en doğru şekilde alabilmek için monitörünüzün "Parlaklık", "Kontrast" ve "Renk Doygunluğu" ayarlarını en doğru şekilde yapmanız gerekecektir. Bunu yapmak için:

» Monitörünüzün sürücüsünü yükleyerek üreticinin kendi renk profilinin (ICC) tanımlanmasını sağlayın. (İşletim sistemi ayarlarında monitörlerin, yazıcıların ve diğer görüntü yakalama aygıtlarının renk profil ayarları bulunabilir.)

» Windows İşletim Sistemi üzerindeki görüntü ve renk ayarlarını yapın.

» Şu linkteki fotoğrafı indirin: http://cescesor.com/color-test.jpg

» Monitörünüzün üzerindeki ayar tuşlarıyla renk profillerini ve gama ayarlarını yaparak indirdiğiniz fotoğraftaki gri arkaplan rengini en doğru şekilde almaya çalışın. Test fotoğrafındaki gri renk kırmızıya, maviye ya da yeşile doğru sapmamalıdır. Tam ve doğal bir gri olarak görünmelidir. Gri tüm renklerin (RGB) aynı oranda karışmasından oluştuğu için Gri'de sapma olmadığı sürece kesinlikle en doğru görüntüyü alabilirsiniz. Eğer gri çok koyu ise test fotoğrafındaki 18-19-20 numaralı bölgeleri ayırt edemeyebilirsiniz. Böyle bir durumda monitörünüzün ışığını arttırarak 18-19-20 nolu bölgeleri ayırt etmeye çalışın. Eğer 0-1-2 nolu bölgeler ayırt edilemiyorsa bu da ışığın fazla olduğu anlamına gelir. Bu durumda ise ışığı kısmalısınız.

* Not: Bu ayar çıktı kalitesini etkilemez, sadece ekran ve çıktı arasındaki uyumu arttırır.

 

2) Yazıcı Ayarlarını Kontrol Edin

» İşletim sisteminizin ayarlarında yazıcınızı bularak tavsiye edilen renk profil dosyasının seçili olduğundan emin olun. (Doğru sürücüyü yüklediğinizde genelde doğru renkli profili de yüklenmiş olur.)

 

3) İyi Bir Fotoğraf Kağıdı Seçin

» Eğer diğer özelliklerini bir kenara bırakıp sadece renk yanıtını dikkate alırsak; "Gri rengi en doğru veren kağıt en iyi kağıttır." denilebilir. Fotoğraf kağıtlarının yüzey kaplama maddesi çoğu zaman baskılardaki renklerin bir miktar kırmızı, sarı ya da yeşile sapmasına sebep olur. Bu yüzden mümkün olan en az sapmaya sebep olan fotoğraf kağıtlarını seçmek en idealidir. Eğer fazlaca sapmaya sebep olan fotoğraf kağıtları kullanırsanız aşağıdaki maddede belirtilen baskı ayarlarını yaparak bu durumun bir miktar üstesinden gelebilirsiniz.

» Birçok ad ve tanımlama duysanız da inkjet fotoğraf kağıtları temelde iki çeşittir; Resin Coated (RC) ve Cast Coated (CC). Diğer çeşitler Türkiye pazarında neredeyse yoktur. RC kağıtlar profesyonel baskılar için, CC kağıtlar ise gündelik baskılar içindir. En iyi fotoğraf çıktısını hedefliyorsanız RC yapıda bir fotoğraf kağıdı kullanmalısınız.

 

4) İyi Bir Mürekkep Kullanın

» Sadece renk kalitesi söz konusu olduğunda; bazen yazıcı üreticileri bile hata yapabilmekteler. Renk tonu baskınlıklarını genel kabullere uygun şekilde ayarlamak, Avrupa(Sıcak-Sarı) ve Asya(Soğuk-Mavi) için hafifçe farklılaştırmak en önemli kriterlerdir. Bu durum muadil mürekkep üreticilerini de çok zorlayan bir işyüküdür. Bu yüzden kullandığınız mürekkebin fazlaca renk sapmasına sebep olmaması gerekir. Az bir sapma varsa kontrol edilebilir.

 

5) Baskı Ayarlarını Doğru Yapın

» Diyelim; kırmızıya sapan bir fotoğraf kağıdı ve sarıya sapan bir mürekkep kullanıyorsunuz. Bu durumda yukarıda linkini verdiğimiz test fotoğrafının çıktısını alarak denemeler yapmalısınız. Hangi rengin baskın olduğunu gri arkaplandaki değişimden ve aşağıdaki 21 adet siyah tonundan anlayabilirsiniz. Buradaki değişimlere göre işletim sisteminizde yazıcınızın ikonu üzerinde sağ tıklayarak "Yazdırma Tercihleri"ne girin ve Renk Düzeltme / Renk Yönetimi üzerinden gerekli değişimleri yapın. Örneğin mavi rengi kısmanız ya da belki sarıyı arttırmanız gerekebilir. Kısacası; uyumsuz mürekkep ve fotoğraf kağıdıyla karşılaşsanız bile yazıcınıza özel renk ayarı yaparak bu durumun üstesinden büyük oranda gelebilirsiniz. Her marka ve model yazıcının kendi menülerinde farklı şekillerde de olsa aynı amaca yönelik ayarlamalar yapılabilmektedir. Unutmayın; yukarıdaki linkte yer alan test fotoğrafını doğru aldığınız sürece tüm fotoğraflarınız doğru şekilde yazdırılacaktır. Fakat "Doğru = Güzel" demek değildir.

» Photo Enhance gibi otomatik düzeltme ayarlarını kapatmanızı(seçmemenizi) tavsiye ederiz. Bu tür otomatik düzeltmeler bazen işe yarasa da çoğu zaman ekranda görünenden farklı bir çıktı alınmasına sebep olabilir. Örneğin; mor ve lila benzeri renkler kahverengimsileşebilir.

 

Bazı Yanılgılar

» Yazıcınızdaki renk düzenini doğru şekilde ayarladığınız halde bazı fotoğraflarınız (özellikle cep telefonuyla çekilenler) gözünüze hoş görünmüyorsa bu yazıcıdan kaynaklı bir problem değildir. Bu durum sizin beklentileriniz ve beğeni kriterlerinizle ilgilidir. Yazıcılar iyi kalibre edilmiş bir ekranda görüneni yazdırmalıdırlar, yani doğru olanı... Doğru görüntü ideal olandır. Eğer beğendiğiniz çıktıya ulaşmak isterseniz PhotoShop benzeri yazılımlarla fotoğraflarınızın renklerini düzeltebilirsiniz.

» 6 renkli bir mürekkep ailesinin ilk 4 rengini alıp 4 renkli yazıcıda kullanmak sizi doğru renklerden uzaklaştırır. 6 renk kendi içinde bir takımdır ve 4 rengi dışarı çıkardığınızda bu 4 renk kendine yetemez. Örneğin; 4 renkli Epson yazıcılarda Claria mürekkep kullanmaktansa DURABrite mür